Jak zadbać o zasięg Wi-Fi w domu?
Według wielu osób internet w XXI wieku powinien być już częścią piramidy Maslowa. Sporo z nas nie wyobraża sobie nawet kilku godzin bez dostępu do sieci, a problemy z zasięgiem potrafią skutecznie popsuć humor. Jak rozplanować domową sieć, by cieszyć się dużą prędkością w każdej części budynku?
Planowanie sieci to podstawa!
Nie czekaj z planowaniem! Należy przede wszystkim pamiętać, że to czynność, którą warto zająć się jak najwcześniej. Pomyśl o tym już w trakcie projektowania domu lub na początku prac remontowych. Na starcie warto dowiedzieć się, skąd mogą brać się kłopoty ze słabym zasięgiem czy nieodpowiednią prędkością.
Szybkie planowanie domowej sieci kluczem do sukcesu
Dostawca internetu zapewnia szybkie, wydajne łącze, a Ty nie możesz skorzystać z pełni jego możliwości? Bardzo często problem leży właśnie po stronie domowej infrastruktury. Fale z routera muszą przejść pewną drogę, zanim dotrą do Twoich urządzeń – przenikanie przez ściany i meble znacznie zmniejsza ich moc. Skuteczny plan, obejmujący odpowiednie położenie routera, jest niezbędny, by zapewnić odpowiedni zasięg w całym domu czy mieszkaniu.
Wielkość domu i liczba pokojów – zwróć uwagę na te kwestie
Spory metraż to z pewnością ogromna wygoda, ale jednocześnie może prowadzić do pewnych komplikacji w tworzeniu domowej sieci. Jeśli mieszkasz w kawalerce, sprawa jest dość prosta – jeden modem czy router zazwyczaj wystarczy.
W przypadku dużych domów, szczególnie piętrowych, kwestia ta dość szybko staje się bardziej zawiła. Niewiele routerów zapewnia siłę pozwalającą na przesyłanie danych na przestrzeni kilkuset metrów kwadratowych. Nie martw się – są na to sposoby! Warto pomyśleć m.in. o repeaterach czy systemie mesh Wi-Fi, który zakłada stosowanie sieci połączonych nadajników, zapewniających zasięg na większym obszarze.
Skąd bierze się słaby sygnał Wi-Fi?
To problem, który dotyczy dość dużej liczby internautów. Niestety ciężko wymienić jeden czynnik. Pod uwagę warto wziąć kilka aspektów:
- brak wsparcia routera dla nowych standardów Wi-Fi;
- źle dobrana częstotliwość – przy 5 GHz możemy liczyć na wyższą prędkość i mniejszą interferencję fal;
- niepoprawne ułożenie routera – sygnał może być blokowany m.in. przez ściany czy meble.
Plusy i minusy Wi-Fi
Komunikacja bezprzewodowa towarzyszy nam na każdym kroku, zapewniając swobodę działania, mobilność i łatwą instalację oraz rozbudowę. To technologia, która z pewnością oferuje wiele plusów. Musimy jednak wziąć pod uwagę także jej wady – pierwszą z nich jest niewielki zasięg, który czasami nie pozwala korzystać z sieci nawet na terenie jednego mieszkania. Kolejnym istotnym aspektem jest zmniejszone bezpieczeństwo transmisji w stosunku do sieci kablowych. Również na tym polu istnieją jednak różne rozwiązania, które znacznie pomogą w ochronie danych.
Teorię mamy już za sobą. Czas wcielić w plan w życie.
Potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz!