Nie wyrzucaj starego komputera – odnów go!

Co zrobić, gdy komputer będzie już za stary? Wyrzucenie to nie jedyna opcja – możesz także dać mu drugie życie dzięki odświeżeniu podzespołów. Sprawdź, jakie korzyści daje „reanimacja” komputera i które części warto wymienić na nowe.

Nie wyrzucaj starego komputera – odnów go!

Co zrobić, gdy komputer będzie już za stary? Wyrzucenie to nie jedyna opcja – możesz także dać mu drugie życie dzięki odświeżeniu podzespołów. Sprawdź, jakie korzyści daje „reanimacja” komputera i które części warto wymienić na nowe.

Odnowienie komputera – jakie części warto wymienić?

Sprzęt, z którego obecnie korzystasz, ma już kilka lat i nie jest w najlepszej kondycji? Zakup nowego urządzenia to dość droga inwestycja – warto zastanowić się nad alternatywnymi opcjami. Dobrym sposobem na przywrócenie sprawności starszemu komputerowi jest wymiana kluczowych podzespołów na nowe. Poszczególne części odpowiadają za różne funkcje urządzenia, jednak pod względem wydajności kluczową rolę odgrywa pamięć (zarówno masowa, jak i operacyjna) oraz procesor.

Wymiana starego dysku twardego na SSD

To stosunkowo niewielka i prosta do przeprowadzenia zmiana, której skutki będą zauważalne od razu. Napęd SSD to coraz popularniejszy wybór pod względem przechowywania danych ze względu na ogromną różnicę w prędkości odczytu i zapisu. Za nośnik tego typu zapłacimy więcej niż w przypadku tradycyjnego dysku twardego, jednak różnica w wydajności komputera może być ogromna.

Co daje wymiana starego dysku na SSD? To przede wszystkim sprawniejsza obsługa danych. W efekcie czas włączania komputera będzie nawet kilkakrotnie krótszy, podobnie jak czas potrzebny na uruchomienie programów. Niemal każdy proces potrzebuje dostępu do różnych informacji zapisanych w pamięci – SSD korzystnie wpłynie na sprawność całego urządzenia. To jednak nie koniec korzyści. Do tego dochodzi niższy pobór energii, jak również cichsza praca ze względu na brak ruchomych części.

Nowa pamięć RAM

Obok informacji zapisywanych na dysku komputer przechowuje również najpotrzebniejsze dane w pamięci RAM. Starsze podzespoły oferują nie tylko mniejszą pojemność, lecz także wolniejszy transfer danych. Rozszerzenie pamięci RAM lub dodanie nowej kości będzie odczuwalne przy każdym zadaniu – zarówno przy czynnościach takich jak przełączanie pomiędzy kartami przeglądarki, jak i podczas obsługi bardziej zaawansowanych programów.

Stary procesor – czy można go przyspieszyć?

Montaż nowszego procesora to nieco bardziej skomplikowana operacja niż wymiana dysku twardego czy pamięci RAM. Co więcej, musimy pamiętać, by nowy układ był zgodny z gniazdem na płycie głównej. Istnieje jednak inny sposób, by usprawnić pracę procesora – możemy na przykład wymienić samo chłodzenie. Przegrzewanie się CPU to częsty problem w starszych komputerach, zwłaszcza gdy w wentylatorach nazbiera się nieco kurzu. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę, warto w pierwszej kolejności wyczyścić chłodzenie z użyciem sprężonego powietrza. Dobrym pomysłem może okazać się także wymiana pasty termoprzewodzącej, która z upływem czasu traci swoje właściwości. Najlepsze efekty zapewni jednak zamontowanie zupełnie nowego układu chłodzenia.

Dlaczego warto dać staremu komputerowi jeszcze jedną szansę?

Renowacja starego sprzętu ma wiele plusów. Jedną z nich jest możliwość zadbania o środowisko – w ten sposób możemy zmniejszyć popyt na nowe urządzenia, których produkcja wiąże się z powstawaniem kolejnych zanieczyszczeń. Ponadto jest to znacznie tańsza opcja niż zakup innego komputera czy laptopa. Nowe urządzenie to wydatek rzędu kilku tysięcy, podczas gdy za napęd SSD, pamięć RAM i nowe chłodzenie zapłacimy łącznie kilkaset złotych.